• Historia przedszkola

        • Początki wychowania przedszkolnego na terenie miasta Włoszczowa, sięgają lat okupacji austriackiej i wiążą się z instytucją ochronek  organizowanych dla dzieci wymagających pomocy i opieki. Pierwsza taka ochronka została zorganizowana przez Komendę Powiatową we Włoszczowe i przyjęła w swe progi 77 dzieci (44 dziewczynki i 33 chłopców). Brak jest informacji o kontynuacji pracy lub tworzeniu innych tego typu instytucji do 1945 roku. W czerwcu tegoż roku z inicjatywy Biura Rolnego we Włoszczowe, utworzony został  dzieciniec sezonowy, który przetrwał 3 miesiące i liczył 50 dzieci. Mieścił się w prywatnym budynku, zajęcia odbywały się w ciasnej sali, w trudnych warunkach. W nowym roku szkolnym dzieciniec ten przekształcił się w czynne 8 godzin dziennie przedszkole.  Do przedszkola uczęszczało 50 dzieci. W owym czasie praca wychowawcza nie była określona żadnym programem.
          W 1946 r. po wizycie instruktorki wychowania przedszkolnego, placówka zaczęła się rozwijać; powstał jeszcze jeden oddział, liczba dzieci wzrosła do 60. Każdy oddział zajmował dwie sale. Przedszkole zostało wyposażone w meble, pomoce pedagogiczne, zabawki.
          Lata pięćdziesiąte to okres, w którym nastąpiła zmiana funkcji wychowania przedszkolnego. Skrystalizował się pogląd o pozytywnych walorach wszechstronnego wychowania przedszkolnego. Wydany został pierwszy program noszący nazwę „Zajęcia w przedszkolu”. Od tego czasu praca wychowawcza w dwóch włoszczowskich przedszkolach oparta była na założeniach tegoż programu.
          W celu poprawy warunków lokalowych, a tym samym zwiększenia liczby dzieci objętych oddziaływaniem, jedno z włoszczowskich przedszkoli (Przedszkole nr 2) w 1976 roku przeniesione zostało do zaadaptowanych pomieszczeń Spółdzielni Mieszkaniowej. Wzrosła liczba oddziałów z trzech do czterech oraz liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Uległy znacznej poprawie warunki przebywających tam dzieci.
          W roku szkolnym 1975/76 na ogólną liczbę 670 dzieci w wieku 3-5 lat, wychowaniem przedszkolnym objęto 246 dzieci.
          Z ambitnych planów upowszechniania wychowania przedszkolnego udało się zrealizować objęcie większości dzieci 6-letnich co najmniej rocznym oddziaływaniem w instytucji. Oznaczało to włączenie większości dzieci w społeczny system edukacji na rok przed osiągnięciem wieku obowiązku szkolnego. Był to niezaprzeczalny postęp. Jednoroczne nawet uczestniczenie w wychowaniu poza domem bezspornie poprawia warunki startu szkolnego dzieci. Zwiększenie udziału dzieci 6-letnich w różnych formach wychowania przedszkolnego nie obyło się bez kosztów i strat. Największą z nich było zmniejszenie dostępności przedszkola dla dzieci młodszych 3- 5letnich.
          W 1978 roku funkcjonowały na terenie miasta trzy przedszkola, do których uczęszczało łącznie 351 dzieci. Znaczna poprawa stanu wychowania przedszkolnego nie zaspokoiła jednak wszystkich potrzeb społecznych, ponieważ w trakcie rozbudowy osiedli mieszkaniowych przybywało wiele nowych rodzin, rosło zapotrzebowanie na ten rodzaj placówek wychowawczych.
          3 listopada 1980 roku rozpoczęło działalność cztero- oddziałowe przedszkole usytuowane na osiedlu J. Brożka 14. otrzymało nazwę Państwowe Przedszkole Nr 4 i opieką wychowawczą objęło 140 dzieci w wieku 3-7 lat. Była to pierwsza placówka na terenie miasta  funkcjonująca w budynku przystosowanym do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkole czynne było  i jest od godz. 6.00 do 16.30. Dzieci w poszczególnych grupach wiekowych mogły przebywać 10 godzin dziennie w ciągu sześciu dni w tygodniu. W placówce zatrudnionych było 8 osób personelu pedagogicznego oraz 9 pracowników administracyjno – obsługowych.
          Ponieważ do placówki tej od chwili rozpoczęcia działalności uczęszczało więcej dzieci niż przewidywał projekt, w 1981 roku utworzony został piąty oddział. Sala gimnastyczna przystosowana została do potrzeb sali dydaktycznej. W ten sposób rozwiązany został problem nadmiernego zagęszczenia dzieci w poszczególnych oddziałach. Do przedszkola uczęszczało wtedy 150 dzieci. Nie uległ zmianie czas pracy przedszkola, natomiast wprowadzony został pięciodniowy tydzień pracy.
          W 1982 roku utworzony został etat zastępcy dyrektora, kadra pedagogiczna liczyła wówczas 12 osób.
          Od roku szkolnego 1983/84 uległ zmianie tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z wychowankami nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu i wynosił: 25 godzin dla nauczycieli pracujących z grupami młodszymi oraz 22 godziny dla nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6 – letnich. Taka liczba godzin pracy obowiązuje nauczycielki przedszkola do chwili obecnej. Różnie przedstawiała się organizacja oddziałów w przedszkolu, najczęściej dzieci były grupowane wg wieku, przeważnie w przedszkolu tym funkcjonowały 2 a w niektórych latach 3 oddziały dzieci 6 – letnich.
          W 1990 roku obowiązek utrzymywania przedszkola spoczął na Urzędzie Miasta i Gminy Włoszczowa a placówka zyskała nowy status – przedszkola samorządowego. Po likwidacji dwóch placówek (Przedszkole Nr 2 i Nr 3) przedszkole to otrzymało nazwę Przedszkole Samorządowe Nr 2.
          W 1991 roku w przedszkolu wprowadzona została katecheza w wymiarze 1,5 godziny tygodniowo; po pół godziny w trzech grupach dzieci sześcioletnich, a od 1996 roku liczbę godzin katechezy zwiększono do 3 godzin w tygodniu. Również w tym roku zlikwidowany został jeden etat pedagogiczny i zredukowany czas pracy poszczególnych oddziałów. W związku z różnym czasem rozpoczynania i kończenia pracy w poszczególnych oddziałach, zaszły zmiany w organizacji porannej i popołudniowej części dnia w przedszkolu.
           Od 2009r. w placówce utworzono 6 oddziałów, do których uczęszcza 150 dzieci. Od 2007r. do 2017r. dyrektorem przedszkola była mgr Elżbieta Rajek. Od 2017 r. dyrektorem  jest mgr Patrycja Dudek. W placówce jest zatrudniona wysoko wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana, kreatywna  kadra pedagogiczna licząca 12 nuczycieli oraz 13 osób personelu obsługowo-administracyjnego. Przedszkole oferuje urozmicone zajęcia dydaktyczno-wychowawczo- opiekuńcze oraz atrakcyjną ofertę zajęć dodatkowych tj. terapia logopedyczna, zajęcia z języka angielskiego, zajęcia taneczno-ruchowe, komputerowe.

          Placówka zapewnia opiekę od poniedziału do piatku w godz. 6.30 do 16.30. Dzieci korzystają z 3 posiłków przygotowywanych zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

          Przedszkole organizuje systematyczne zajęcia otwarte, festyny, uroczystości z udziałem rodziców, prelekcje z udziałem specjalistów. Stale współpracuje ze środowiskiem lokalnym poprzez udział w konkursach, przeglądach artystycznych, akcjach charytatywnych i ekologicznych.

          Dobra lokalizacja budynku otoczonego zielenią oraz bogata infrastruktura: duże przestrzenie, kolorowe i funkcjonalne sale wyposażone w nowoczesne meble, pomoce i sprzęt dydaktyczny, zabawki oraz  sprzęt audiowizualny: telewizor, komputery, drukarki, wieże CD w każdej sali, a ponadto kserokopiarka i tablice  multimedialne. Wielką zaletą placówki jest duży, bezpieczny wyposażony w atestowane urządzenia plac zabaw.

          Bezpieczeństwo gwarantuje również monitoring zewnętrzny.

    • Kontakty

      • Przedszkole Samorządowe Nr 2 we Włoszczowie
      • telefon do przedszkola (41) 39 43 432 e-mail: przedszkoles2@wp.pl
      • Os. Jana Brożka 14 29-100 Włoszczowa Poland
      • adres e- mailowy do intendentki : intendent.ps2@o2.pl
      • adres strony internetowej: www.ps2-wloszczowa.edupage.org
    • Logowanie