• Spotkanie z policjantem na temat "Bezpieczne wakacje"

• 27 czerwca w przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem na temat  „Bezpieczne wakacje”.  Panowie policjanci  przypomnieli dzieciom o najważniejszych  zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, a także powtórzyli znane im numery alarmowe  112   997   998   999.

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. Właśnie w lipcu i sierpniu dzieci  wraz z rodzicami spędzają wakacje nad wodą, w górach, w lesie. Ważne jest, aby pamiętały o podstawowych  zasadach bezpieczeństwa, które przypomniały sobie  oglądając film pt. "Bezpieczne zachowania".

PODCZAS  POBYTU  NAD WODĄ

- muszą pamiętać, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem  ratowników, czy funkcjonariuszy Policji Wodnej;

- zawsze trzeba stosować  się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów;

- nad wodę wybierać się  pod opieką osób dorosłych.

BEZPIECZNE OPALANIE

Za oknem coraz więcej tak długo wyczekiwanego przez nas słońca , należy zatem pamiętać o ochronie głowy i ciała .

Drugim niebezpieczeństwem związanym ze słońcem jest ryzyko oparzeń. Wskazane jest unikanie długotrwałej ekspozycji na intensywne promieniowanie oraz stosowanie środków ochronnych. Należy zabezpieczać skórę, stosując kremy z wysokimi filtrami UV oraz oczy, zakładając okulary przeciwsłoneczne.

ZACHOWANIE W SYTUACJI ZAGROŻENIA

Przedszkolaki  dowiedziały się także, że jeżeli znajdą się w sytuacji zagrożenia, dojdzie do wypadku lub doznają poważnego urazu, niezwłocznie należy zgłosić się po pomoc do odpowiednich służb. W takich przypadkach liczy się czas, dlatego nie warto zwlekać! Podstawowym numerem, który powinno się zachować w pamięci, jest ogólnoeuropejski numer alarmowy 112, który łączy  z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

POZOSTAŁE WAŻNE NUMERY ALARMOWE

997 – telefon alarmowy Policji
            998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
            999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

Wakacje w domu

Zabawa

• Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
            • Należy pamiętać, że są rzeczy, których trzeba bezwzględnie się  wystrzegać w swoich zabawach.

Są to:

1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
            2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
            3) ogień – możesz spowodować pożar,
            4) woda – możesz zalać mieszkanie,
            5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
            6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi

• Zawsze, gdy słychać dzwonek lub pukanie do drzwi trzeba  sprawdzić, kto to. Wyjrzeć przez okno lub spojrzeć przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znacie: Nie otwierajcie drzwi!!!

Na koniec Panowie Policjanci  życzyli szczęśliwych powrotów z każdych wakacji  !!!

Opracowała B. Mikuła

• Pożegnanie sześciolatków z przedszkolem

• W dniu 23 czerwca 2022 roku 6-latki z Przedszkola Samorządowego Nr2 uroczyście żegnały się z przedszkolem. Dwie grupy naszych absolwentów – grupa IV „Słoneczka” i grupa V „Gwiazdeczki” przedstawiły wspólny program artystyczny.

„To były piękne dni…” – śpiewająco przywołały wspomnienia lat spędzonych w przedszkolu, słowami wierszy i piosenek opowiadały o swoich przeżyciach, uczuciach, żegnały się ze sobą, młodszymi kolegami, Paniami i Dyrekcją. Widoczne na ich twarzach emocje, żywiołowa interpretacja tekstów, dojrzałe prezentowanie siebie, wywołały łzy wzruszenia u nich samych i ich rodziców. Naszych absolwentów pożegnały 5-latki z grupy „Gwiazdeczki” pokazując się pięknie w przygotowanym programie.

Pani Dyrektor Patrycja Dudek, ciepłymi słowami zwróciła się do dzieci  dziękując za wspólnie spędzony czas, wręczyła dyplomy ukończenia edukacji przedszkolnej i nagrody książkowe wraz z życzeniami sukcesów w dalszej edukacji.

Symbolem pożegnania z przedszkolem było wypuszczenie przez dzieci kolorowych balonów – „One tak, jak Wy, lecą poznawać świat…! – mówiła Pani Dyrektor.

Opracowała  M. Grudniewska